Wielu z moich klientów myśli, że wraz z orzeczeniem rozwodu, zamknął temat jakichkolwiek rozliczeń i rozmów z byłym już małżonkiem. Nie jest to jednak z reguły tak oczywiste i w większości wypadków należy jeszcze przeprowadzić podział majątku. Sprawa o podział majątku małżonków to proces, którego celem jest ustalenie, jak podzielić wspólny majątek, który zgromadzili małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa.
Jeżeli małżonkowie są zgodni w tym temacie często może obyć się bez konieczności przeprowadzania sprawy sądowej. Problem powstaje gdy byli małżonkowie są skonfliktowani i mają różne wizje podziału majątku. W takim wypadku należy się z reguły przygotowywać na długi i złożony proces sądowy. W toku sprawy sądowej sąd będzie przesłuchiwał strony i ich świadków na różne okoliczności, które mają na celu precyzyjne określenie, co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego każdego z małżonków i jaki sposób podziału majątku będzie najwłaściwszy.
Żeby dobrze przygotować się do sprawy o podział majątku warto zawczasu zrozumieć o co może pytać sąd na rozprawie. Z tą właśnie myślą przygotowałem dzisiejszy artykuł, z którego dowiedzą się Państwo m.in. jakie pytania zadaje sąd podczas podziału majątku, jakie dokumenty przygotować do sprawy o podział majątku, czy jakie argumenty pomagają w podziale majątku?
Jakie pytania padają na sprawie o podział majątku?
Jakie pytania zadaje sędzia? Pytania na sprawie o podział majątku mogą dotyczyć wielu różnych kwestii. Sąd może zapytać m.in. o to:
- jakie składniki majątku były nabyte w trakcie małżeństwa?
- w jaki sposób był finansowany ich zakup?
- kto korzystał z poszczególnych rzeczy?
- jakie były wydatki związane z ich utrzymaniem, modernizacją, czy nakładami?
- kto pokrywał takie wydatki?
- w jaki sposób był finansowany zakup nieruchomości wspólnej (np. kredyt hipoteczny);
- z czyich środków dokonywano spłat kredytu?
- kto ponosił koszty związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości?
- w jakiej formie, w jakiej wysokości i z jakich tytułów zgromadzone zostały środki na wspólnym rachunku bankowym?
Czy sąd może zapytać o historię finansową małżonków?
Sędzia a podział majątku – sąd może zapytać o historię finansową małżonków w ramach sprawy o podział majątku. Co prawda sama rozprawa koncentruje się na podziale majątku, w trakcie procesu mogą pojawić się pytania dotyczące sytuacji finansowej małżonków zarówno w okresie trwania małżeństwa, jak i w czasie poprzedzającym rozwód. Sąd stara się przez to ustalić, w jaki sposób małżonkowie zarządzali wspólnym majątkiem oraz jakie były ich indywidualne wkłady finansowe w gromadzenie wspólnych zasobów.
Przeprowadzając dowody w sprawie majątkowej sąd powinien zapytać również o dochody, oszczędności, kredyty oraz inne zobowiązania finansowe. Ważnym aspektem sprawy o podział majątku może być także to, czy któryś z małżonków ponosił większe koszty związane z utrzymaniem rodziny, np. poprzez rezygnację z pracy zawodowej lub ograniczenie aktywności zawodowej w celu opieki nad dziećmi. Jeśli jedna ze stron twierdzi, że druga osoba nie wnosiła takiego samego wkładu finansowego do wspólnego majątku, sąd może zadać pytania dotyczące tego, jak były zarządzane pieniądze, kto płacił rachunki, czy kto był tzw. głównym żywicielem rodziny.
Zrozumienie historii finansowej małżonków jest kluczowe dla sądu, aby podjąć decyzję o sprawiedliwym podziale majątku, który uwzględnia wszystkie aspekty sytuacji finansowej obojga małżonków.
Jakie dokumenty są wymagane na rozprawie o podział majątku?
W toku sprawy o podział majątku każda ze stron powinna przedstawić sądowi dokumenty, potwierdzające ich racje. Dokumenty te pomagają sądowi w ustaleniu wartości poszczególnych składników majątku oraz w ocenie sytuacji finansowej obu małżonków. Istotne znaczenie mają dokumenty potwierdzające własność poszczególnych składników majątku tj. akty notarialne, umowy sprzedaży, zaświadczenia o posiadaniu kont bankowych, a także dokumenty dotyczące kredytów hipotecznych czy innych zobowiązań.
Sąd będzie także wymagał dokumentów, które pozwolą ocenić nakłady finansowe włożone przez małżonków w wspólne dobra. Może to obejmować m.in. faktury za remonty, inwestycje w nieruchomości czy dowody na inne wydatki, które miały wpływ na wartość wspólnego majątku.