Co tak naprawdę jest ważne w sprawie rozwodowej?

Spis treści


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Co w życiu zmienia rozwód?

Rozwód to bardzo ważny i trudny moment w życiu każdej osoby, która go doświadcza. Większość elementów Twojego dotychczasowego świata zmieni się.

Od teraz wszystkiego będziesz uczyć się od nowa. Zmienią się Twoje codzienne zwyczaje, relacje rodzinne (prawdopodobnie też towarzyskie), sytuacja majątkowa, sposób korzystania z własnego majątku, a także stan posiadania. Bardzo często staniesz przed decyzją zmiany miejsca zamieszkania, może i miejsca pracy. Zmieni się Twoje dziecko (bezpowrotnie) i Ty jako rodzic.

Nic na to nie poradzisz.

Powiem Ci co według mnie jest dla Ciebie najistotniejsze, kiedy zdecydujesz się na rozwód.

Zauważ, że całe Twoje dotychczasowe życie było układane przez dłuższy czas. Kawałek po kawałku. Szkoła, praca, dziecko, mieszkanie. Wszystko było przemyślane, bo był na to czas i był ktoś, kto (jak Ci się wtedy wydawało) stanowił dla Ciebie oparcie i ostoję. Teraz tego kogoś już nie ma, a Ty musisz ułożyć to wszystko po swojemu, ale nie masz czasu, ani warunków, żeby się nad tym spokojnie zastanowić.

Dlaczego?

Bo właśnie czeka Cię walka w sądzie w sprawie rozwodowej.  Stres, nerwy, często upokorzenia. Wierz mi, że łzy (wściekłości, wzruszenia, rozczarowania czy po prostu smutku i żalu) są często obecne na sali sądowej, w której rozgrywa się sprawa o rozwód. Do tego często dochodzi jeszcze walka o dziecko, kontakty, alimenty i majątek, który powstał częściowo dzięki Tobie i Twojej pracy.

Jak masz w takich warunkach przemyśleć i właściwie ułożyć swoje dalsze życie? Pewnie jest to możliwe, bo przecież niektóre osoby całkiem dobrze sobie z tym radzą (albo przynajmniej tak twierdzą). Natomiast nie każdego w takich warunkach stać na trzeźwą ocenę sytuacji.

Musisz wiedzieć, że wyrok rozwiązujący małżeństwo składa się z kilku części. Jest tam rozstrzygnięcie dotyczące samego faktu rozwiązania małżeństwa, sposobu jego rozwiązania, alimentów dla małżonka, alimentów dla dzieci, opieki nad nimi, zakresu uprawnień rodzicielskich, a często także elementy związane ze wspólnym mieszkaniem czy w ogóle podziałem majątku.

Niektóre z tych kwestii mają bardzo praktyczne znaczenie. To one będą kształtować Twoje przyszłe życie. Pozostałe kwestie są zasadzie tylko honorowe. Z mojego doświadczenia wynika, że większa część rozwodzących się osób działających samodzielnie walczy głównie te ostatnie zagadnienia, a lekceważy te rzeczy, które będą miały doniosły wpływ w ich przyszłym życiu.

Bywa, że sam na tym korzystam, gdy w ramach negocjacji oferuję, coś co nie ma większego znaczenia, a w zamian żądam ustępstw mających prawdziwy wpływ na przyszłe życie mojego Klienta. Przeciwnik, który w takich negocjacjach jest zdany sam na siebie, często wpada w zastawioną przeze mnie pułapkę.

Jak więc odróżnić co jest w sprawie o rozwód jest naprawdę ważne?

Właśnie w tym pomoże Ci adwokat. Z reguły już na pierwszym spotkaniu przedstawiam moim Klientom możliwe scenariusze zakończenia sprawy rozwodowej. Nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale także z praktycznego.

Decyzja, o jaki wyrok będziesz walczyć, ukształtuje Twoje przyszłe życie. Co więcej, jego kształt zostanie ustalony w jednym momencie – z chwilą uprawomocnienia się wyroku.

Uważam, że adwokat planując proces musi przede wszystkim skupić na tym, żeby wyjaśnić Klientowi jak będzie wyglądała jego przyszłość po zakończonej sprawie, a nie jak „dokopać” drugiej stronie.

Potem – składając wnioski, powołując świadków czy podnosząc określone twierdzenia w sprawie o rozwód – adwokat tak naprawdę układa przyszłość swojego Klienta. Dlatego Klient musi zrozumieć, co go czeka i ustalić – z pomocą adwokata – co jest dla niego najważniejsze w tym przyszłym życiu.

Więc wracając do postawionego na wstępie pytania, czyli co jest najważniejsze w sprawie rozwodowej?

Odpowiedź jest prosta: Ty.

Ty jesteś najważniejszy albo najważniejsza, a dokładniej to jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po sprawie w sądzie.

Twój adwokat powinien w pierwszej kolejności zadbać właśnie o to.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ