Życie po rozwodzie

Spis treści
życie po rozwodzie


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Nie da się ukryć, że rozwód zawsze kończy pewną epokę – niezależnie od tego, czy małżeństwo trwało kilka miesięcy czy kilkanaście lat, rzeczywistość po rozwodzie wygląda zupełnie inaczej. Jak zacząć nowe życie i odsunąć od siebie negatywne emocje, które nie chcą opaść jeszcze długo po uzyskaniu wyroku rozwodowego?

Przeczytaj także: Kiedy nie warto ratować małżeństwa

Obniżone poczucie własnej wartości – jak sobie z nim poradzić?

Życie po rozwodzie często naznaczone jest obniżonym poczuciem własnej wartości. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy rozprawy rozwodowe trwały długo i zdecydowanie nie należały do przyjemnych. Nierzadko towarzyszy im przecież „pranie brudów” w celu udowodnienia, że to ta druga strona ponosiła winę za rozpad małżeństwa. Po definitywnym zakończeniu związku zostało Ci obniżone poczucie własnej wartości. Czujesz się niewystarczająca, gorsza, wybrakowana – bo przecież mąż od Ciebie odszedł, a więc coś musiało być z Tobą nie tak, prawda? Albo odwrotnie: masz poczucie, że jesteś za mało męski, nieodpowiedzialny, brak Ci charyzmy – bo skoro żona odeszła do innego, to przecież musiał być od Ciebie znacznie lepszy.

Jak poradzić sobie w nowej rzeczywistości po zakończonym związku i spojrzeć na siebie z innej perspektywy? W jaki sposób podwyższyć własną wartość w swoich oczach?

Nowe kompetencje

Niezależnie od tego po której stronie była wina rozpadu związku, jeśli po rozwodzie czujesz się ze sobą zdecydowanie źle, spróbuj podnieść własną wartość, zdobywając nowe kompetencje. Zapisz się na kurs, na który zawsze brakowało Ci czasu, postaraj się o awans w pracy, znajdź sobie nowe hobby i spróbuj osiągnąć w nim jak najwyższy poziom. Dzięki temu poczujesz, że robisz coś dla swojej nowej przyszłości i spojrzysz na siebie zupełnie inaczej. Każdy odniesiony sukces sprawi, że poczujesz się pewniej – a przede wszystkim bardziej wartościowo. Nie musisz od razu zdobywać przysłowiowych gór. Wystarczy, że metodą małych kroczków będziesz realizować wyznaczone sobie cele i dokonywać rozwoju osobistego. Nabycie nowych umiejętności na pewno doda Ci animuszu.

Wsparcie bliskich

Nie ma niczego dziwnego w tym, że po rozwodzie potrzebujesz pomocy. Twoje poczucie bezpieczeństwa zostało zachwiane, bo przestała być obok Ciebie osoba, z którą dotychczas dzieliłeś wszystkie smutki, radości, sukcesy czy porażki. Nawet jeśli powodem rozstania była niezgodność charakterów, to jednak wcześniej mieliście ze sobą wiele wspólnego. Po rozwodzie odsunęli się od Ciebie znajomi męża czy żony, a Tobie zostało jedynie kilka bliskich osób. Nie bój się jednak poprosić ich o pomoc. Masz do niej całkowite prawo i z pewnością przyda Ci się ona na obecnym etapie.

Wsparcie rodziców czy Twoich przyjaciół może się okazać nieocenione, kiedy będziesz budować nową codzienność i siebie na nowo. A jeśli tylko poczujesz, że masz ochotę – spróbuj nawiązać nowe znajomości. Odezwij się do dotychczas ignorowanej znajomej z pracy, uczestnicz w grupach dyskusyjnych na portalach Internetowych, może nawet załóż konto w aplikacji randkowej – kto wie, może taka niepozorna na początku znajomość sprawi, że jeszcze staniesz na ślubnym kobiercu?

Rozwód rodziców – jak żyć po rozwodzie rodziców?

Życie po rozwodzie nigdy nie jest łatwe. Jeszcze trudniejsze jest jednak rozstanie rodziców. Przejmujące uczucie pustki towarzyszy nie tylko Tobie – tak samo czują się dzieci, które pojawiły się w Waszym związku. Niezależnie od wieku, rozstanie rodziców na zawsze zmienia ich życie. Nie ulega wątpliwości, że kompletnie zmienia się to jak będzie odtąd wyglądać ich świat, który będą dzielić pomiędzy oboje rodziców. Co jest rolą rodziców w takiej chwili? Jak pomóc dziecku odnaleźć się w swoim życiu po rozwodzie?

Przede wszystkim, musisz dać dziecku zaznać jak najwięcej poczucia bezpieczeństwa. Upewnić je w tym, że koniec małżeństwa wcale nie oznacza, że Ty czy druga strona przestaliście je kochać. Po prostu przyszła konieczność nowego życia, a przyszłość będzie wyglądała zupełnie inaczej. Jak najwięcej rozmawiaj – także o uczuciach czy emocjach. Aspekt utraty może w znacznej mierze oddziaływać na to jak będzie się kształtowała psychika dziecka, zatem nie powinieneś unikać dyskusji nawet o tym, co i dla Ciebie jest bardzo trudne.

Jak pomóc dziecku po rozwodzie rodziców?

Upewnij dziecko, że nie powinno ono mieć żadnego poczucia winy, bowiem niezależnie od sytuacji to jedynie osoby dorosłe ponoszą winę za rozwód. Jeśli dzisiaj zaniedbasz ten temat, dziecko może mieć uraz oraz pretensje na całe życie – w końcu jego świat w dużej mierze uległ kompletnemu przewrotowi.

Choć rozwody stają się coraz częstsze, w rozmowach z dziećmi w dalszym ciągu bywają tematem tabu, co zdecydowanie powinno ulec zmianie. Jeśli dziecko wyjątkowo źle reaguje na rozwód rodziców, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychologa dziecięcego.

Rodzice, niezależnie od stosunków, które obecnie pomiędzy nimi panują, zawsze powinni brać przed uwagę przede wszystkim dobro dzieci. W ferworze szaleństwa rozwodu nie możesz o tym zapomnieć.

Towarzyszące podziałowi opieki kłótnie i spory o to kto, kiedy i jak ma zajmować się dziećmi, również nie sprzyjają ich właściwemu rozwojowi. Przed obliczem Waszych pociech powinniście zawsze, niezależnie od stopnia napięcia sytuacji, prezentować wspólny front. Najważniejsze kwestie postarajcie się na drodze kompromisu ustalić sami – prowadząc dyskusje zawsze „za zamkniętymi drzwiami”, a nie w obecności dzieci.

 

Potraktuj rozwód jak pewne doświadczenie życiowe

Życie po rozwodzie może nieco przypominać to towarzyszące człowiekowi po śmierci kogoś bliskiego. Opłakiwanie straty, wszystkie te negatywne emocje znajdujące się w różnych stadiach, poczucie winy za wszystko, co można było zrobić lepiej lub inaczej…

Wzięcie rozwodu ma wbrew pozorom wiele wspólnego z sytuacją śmierci bliskiej osoby. Z jednym i drugim możesz sobie nie poradzić samodzielnie. Wszystko zależy przede wszystkim od Twojej osobowości i sytuacji towarzyszącej rozstaniu. Być może dobrym rozwiązaniem będzie terapia albo kilka spotkań z psychologiem?

Psychika po rozwodzie – jak o nią zadbać?

Może zapiszesz się do grupy wsparcia, w której są podobne Tobie kobiety czy mężczyźni, którzy uczą się jak na nowo układać własne życie i zbudować w przyszłości nowy związek? W życiu człowieka bywają różne momenty. Być może właśnie znajdujesz się w tym przełomowym. Wierz mi, zdecydowanie nie chciałabyś go przegapić, zatracając się we wspomnieniach o rozwodzie czy przeszłości z byłym mężem.

Potraktuj rozwód jak swego rodzaju doświadczenie życiowe, z którego wyszłaś o wiele mądrzejsza i dojrzalsza. Może już niedługo poczujesz, że jesteś gotowa na nową relację… Nie spiesz się jednak, wszystko w swoim czasie.

Dobrym pomysłem będzie spróbowanie nowości – joga, medytacja, a może inne zajęcia? Postaraj się znaleźć coś nowego, co będzie tylko Twoje – i nie będzie się w żaden sposób łączyć z przeszłością. Postaw na coś, co pozwoli Ci się relaksować i sprawi radość. Coś, dzięki czemu poczujesz się zdecydowanie lepiej.

Kolejny związek – kiedy na niego pora po rozwodzie?

Liczba rozwodów w Polsce z roku na rok jest coraz większa. Dlaczego tak się dzieje? Ciężko stwierdzić, choć wpływ może mieć na to chociażby zbyt szybko podjęta decyzja o ślubie czy o wiele więcej sposobności do tego, aby zawrzeć nowe związki – chociażby przez Internet, w którym aż roi się od internetowych komunikatorów, na których można nawiązać znajomość, która przerodzi się w coś niespodziewanego i położy kres poprzedniemu związkowi. Wystarczy wypełnić dane w profilu i można korespondować z osobami z całego świata.

Pojawia się coś nowego, świeższego, ekscytującego – w trakcie gdy relacje w obrębie małżeństwa ulegają spowszednieniu i w końcu wygasają… Kiedy jednak pora na nową relację po rozwodzie?

Kiedy nawiązać nową relację po rozwodzie?

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Niektóre osoby będą przejmowały się rozwodem przez kilka kolejnych miesięcy. Inne postanowią opłakiwać małżeństwo przez kilka tygodni. Jeszcze inne nie będą sobie umiały poradzić przez kilka lat, zajmując się jedynie dziećmi i odkładając swoją przyszłość na nieokreślone „później”.

Nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie zupełnie odmiennie zachowują się w obliczu rozwodu i towarzyszącej mu życia. Ważne jednak, aby nie odsuwać siebie na drugi plan, rezygnując z romantycznych relacji już na zawsze.

Daj sobie czas na to, aby otrząsnąć się po rozwodzie. Zrób wszystko, aby na powrót poczuć się z sobą jak najlepiej i pamiętaj – nic na siłę. Jeśli poczujesz, że nie cierpisz już z powodu rozpadu małżeństwa i jesteś w pełni gotowy czy gotowa, dopiero wtedy pomyśl o nawiązaniu nowej relacji.

Życie po rozwodzie – czy utrzymywać kontakt ze znajomymi męża?

Ludzie po rozwodzie często zastanawiają się czy dobrym rozwiązaniem jest utrzymywać kontakt ze znajomymi żony czy męża. Wydaje się bowiem dziwne wciąż spotykać się z tym samym gronem przyjaciół, z którym wcześniej spędzaliście czas wspólnie.

Jeśli jednak pomiędzy Tobą a znajomymi tej drugiej strony zawiązały się przyjacielskie relacje, nie ma powodów do tego, aby zrywać z nimi kontakt. Na początku oczywiście może być nieco niezręcznie, jednak jeśli znajdujesz się już na etapie, na którym poszłaś czy poszedłeś do przodu i nie będziesz na każdym spotkaniu pytać co się dzieje u Twojej byłej połowy, a skupisz się na budowaniu teraźniejszych relacji, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by od teraz byli to Twoi przyjaciele – a nie tej drugiej osoby. Ważne jednak, aby i oni nie opowiadali się po żadnej ze stron, a byli lojalni zarówno względem Ciebie, jak i byłej żony czy byłego męża.

Utrzymywanie kontaktu z byłymi znajomymi żony czy męża może się okazać dobrym pomysłem również wtedy, kiedy nalegają na to Wasze dzieci. Wcześniej zapewne organizowaliście wiele wspólnych spotkań (grille, urodziny, wyjazdy na wakacje), w których uczestniczyły także Wasze dzieci. Nie ma powodu, aby nagle odcinać ich od grona „cioć i wujków”, z którymi mają wiele miłych wspomnień.

Powrót do życia po rozwodzie – a może nowa praca?

Jeśli jedynym źródłem dochodu w Waszym małżeństwie była pensja drugiego małżonka, po rozwodzie może Ci być ciężko również ze względów finansowych. Załóżmy, że Ty przyjmowałaś tylko okazyjnie niewielkie zlecenia – uzyskując rozwód tracisz więc również dochód, który dotychczas mąż wpłacał na wspólne konto. W takiej sytuacji możesz poczuć, że grunt pod nogami usuwa Ci się jeszcze bardziej.

Życie z jednym źródłem dochodu nie wydaje się problematyczne w trakcie trwania związku małżeńskiego, jednak po rozstaniu nagły brak pieniędzy może stanowić niemały problem. Jeśli Wasze dzieci spędzają większość czasu z Tobą, zapewne otrzymujesz alimenty, jednak dla już niepełnej rodziny zdecydowanie nie będą one wystarczające.

Nie martw się jednak, nie ma sytuacji bez wyjścia. Choć rozwód definitywnie zakończył pewien etap w Twoim życiu, może jest to najlepsza okazja do tego, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a co za tym idzie – jakość życia?

Nowy etap życia – podnieś kwalifikacje po rozwodzie!

Zastanów się nad tym, co umiesz robić najlepiej. Spróbuj znaleźć pierwsze zlecenia, zbuduj portfolio i wyślij CV lub ofertę do miejsc, z którymi chciałabyś związać swoją przyszłość. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zmieniła pracę czy poszukała takiej w zupełnie innym sektorze.

Jeśli masz na to ochotę, zapisz się na kursy, dzięki którym aplikowanie na wybrane stanowisko będzie o wiele prostsze. Zrób wszystko, aby podnieść swoją wartość – przede wszystkim we własnych oczach. Finansowe konsekwencje rozwodu wcale nie muszą Cię złamać!

Życie przed rozwodem i po otrzymaniu rozwodu

Niezależnie od tego, czy w Waszym związku pojawiły się dzieci czy też zdecydowaliście się ich nie mieć, prawdą jest, że jakość życia po rozwodzie się zmienia. Jednak… dlaczego koniecznie miałaby to być zmiana na gorsze?

Zarówno w życiu kobiety, jak i mężczyzny, po rozstaniu zachodzą ogromne zmiany, które odczuwają i rodzice i dzieci (jeżeli są). Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że zupełnie inna rzeczywistość wcale nie musi oznaczać czegoś gorszego.

Może właśnie to nowe doświadczenie, inne życie, które stało się obecną rzeczywistością, to najlepsza pora na to, aby zrobić wszystkie te rzeczy, których dotychczas się bałaś, czy odkładałaś na święte nigdy z powodu braku czasu? Owszem, definitywne zakończenie pewnego etapu bywa trudne, jednak kiedy już się z tym uporasz, zastanów się: czy nie tak właśnie miało być? Może czeka Cię jeszcze coś o wiele lepszego? Pamiętaj, jeśli nie spróbujesz – nigdy się o tym nie przekonasz.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Idealnie byłoby, gdyby istniała złota, stała lista powodów, wskazująca, dlaczego właściwie ludzie się rozwodzą. Wówczas można by było ją przeczytać i po prostu nie brać ślubu, jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko rychłego rozwodu. Pozwoliłoby to na uniknięcie liczby wielu cierpień.

Niestety, choć w Internecie można znaleźć wiele artykułów, wskazujących najczęstsze powody rozwodów, taka lista nie istnieje – a już na pewno nie jest miarodajna w zderzeniu z rzeczywistością.

Niektórzy rozwodzą się dlatego, że wszelkie uczucia pomiędzy nimi całkowicie zniknęły. Równie częstym powodem jest zmiana charakteru partnerów wtedy, kiedy „nowi” małżonkowie przestają do siebie pasować. Pojawiają się również zdrady czy nałogi, które niszczą relacje.

Pewna jest tylko jedna rzecz. Jeśli chcesz, aby Twoje małżeństwo przetrwało jak najdłużej, musisz starać się dbać o nie każdego dnia – nawet w tych najmniejszych gestach.

Życie po rozwodzie – czy można być znowu szczęśliwym?

Jeśli zadasz powyższe pytanie internetowej wyszukiwarce, otrzymasz wiele wyników wyszukiwań, odpowiadających na nie twierdząco. W tym przypadku zdecydowanie będzie to prawda – tak, można znowu być szczęśliwym po rozwodzie.

Jak jednak wszystko, tak i szczęście po rozwodzie nie przychodzi samo. Kiedy już uda Ci się pozostawić przeszłość za sobą, to Ty sam musisz postarać się osiągnąć równowagę oraz pozytywy w swoim nowym życiu. Wierzę, że Ci się to uda.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ