Ustalenie sposobu opieki nad dziećmi w przypadku rozwodu rodziców jest tematem wzbudzającym ogromne emocje. W wyroku orzekającym rozwód sąd obligatoryjnie rozstrzyga w zakresie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem, biorąc pod uwagę czynniki takie jak istnienie więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem, zaangażowanie w wychowanie dziecka oraz ogólne warunki bytowe, jakie może zapewnić mu każde z rodziców.
Problemem pozostaje jednak uregulowanie tych kwestii do czasu rozwiązania małżeństwa, w szczególności gdy para chce jak najszybciej zamieszkać osobno. Zatem jak przeprowadzić rozwód i wyprowadzić się z dziećmi? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Prawa rodziców do relacji z dziećmi
Co do zasady, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodziców. Obejmuje zarówno obowiązek, jak i prawo do wykonywania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem, a także do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dość szczegółowo regulują zakres oraz zasady wykonywania władzy rodzicielskiej, określając m.in. że rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, przygotować je do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień, a także wysłuchać dziecka i w miarę możliwości uwzględnić jego rozsądne życzenia w zakresie dotyczących go ważniejszych decyzji.
Jeżeli władza rodzicielska nie została w żaden sposób ograniczona na mocy orzeczenia sądu, nie można odmówić któremukolwiek z rodziców prawa do utrzymywania relacji z dziećmi. Decyzja o rozstaniu nie może sama w sobie uzasadniać ograniczenia lub utrudnienia kontaktów z dzieckiem przez jedno z rodziców.
Opieka nad dzieckiem przed rozwodem
W przypadku decyzji o rozwodzie komunikacja między rodzicami jest kluczowym elementem. Pozwala zarówno na sprawne i satysfakcjonujące dla wszystkich stron ustalenie kontaktów z dziećmi, jak i ograniczenie stresu, który z pewnością będzie towarzyszył najmłodszym w związku z zaistniałą sytuacją.
W jaki sposób przeprowadzić ustalenie kontaktów z dziećmi? Jedną z możliwości jest porozumienie rodzicielskie, czyli stworzenie planu wychowawczego określającego zasady wychowywania i sprawowania władzy rodzicielskiej. Ustala się w nim między innymi sposób i częstotliwość realizacji kontaktów, a także zakres obowiązków wobec dziecka.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest opieka naprzemienna, która – jak sama nazwa wskazuje – zakłada sprawowanie opieki nad potomstwem na przemian przez obydwoje rodziców. Mogą oni ustalić, że dziecko będzie mieszkało przez wskazany okres czasu u każdego z nich.
Powyższe rozwiązania są możliwe do zastosowania w przypadku, gdy prawo do opieki nad dzieckiem przysługuje obydwojgu rodzicom. Opieka naprzemienna jest coraz częściej orzekana w wyrokach o rozwód bez orzekania o winie.
Co z dzieckiem przed rozwodem?
Czy można się wyprowadzić z dzieckiem przed rozwodem? To pytanie pojawia się bardzo często, zarówno gdy małżonkowie nie są w konflikcie, jednak zależy im na tym, aby jak najszybciej zamieszkać osobno, jak również w przypadkach gdy sytuacja z różnych względów pozostaje napięta.
Idealnym rozwiązaniem byłoby dojście do porozumienia, co do miejsca przebywania dzieci i kontaktów z nimi do czasu wydania orzeczenia przez sąd. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Zabranie dziecka przed rozwodem przez jedno z rodziców jest możliwe, jeśli nie prowadzi do bezprawnego ograniczania prawa do opieki i kontaktów drugiej osoby. Aby zapobiec ewentualnym zarzutom utrudniania kontaktu lub nawet uprowadzenia dziecka, należy poinformować drugiego z rodziców o terminie przeprowadzki oraz miejscu, w którym będą przebywać dzieci. W celach dowodowych warto przedstawić taką informację na piśmie za potwierdzeniem jej otrzymania lub w obecności świadków.
Wyprowadzka z dziećmi przed rozwodem bez zgody ojca
Czy żona może wyprowadzić się z dzieckiem przed rozwodem? Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli władza rodzicielska ojca nie została ograniczona na mocy orzeczenia sądu, to zabranie dziecka przed rozwodem wbrew jego woli może mieć poważne konsekwencje. W toku postępowania rozwodowego sąd będzie zobowiązany do rozpatrzenia i oceny całego kontekstu sytuacji rodzinnej, mając na uwadze przede wszystkim dobro dziecka. Priorytetem jest, aby w związku z rozwodem rodziców małoletni doznali możliwe jak najmniej niedogodności i stresu. Nagła wyprowadzka z miejsca, w którym dotychczas mieszkała cała rodzina oraz ograniczenie kontaktu z jednym z rodziców, może wpłynąć na decyzję sądu. Dodatkowo, jeśli sąd dojdzie do przekonania, że prawo do opieki nad dzieckiem przysługujące ojcu zostało bezprawnie naruszone, może to skutkować zyskaniem przewagi procesowej przez małżonka.
Tymczasowa opieka nad dzieckiem jest rozwiązaniem, które może zapobiec potencjalnym negatywnym skutkom sytuacji, w której rodzice nie doszli do porozumienia co do miejsca zamieszkania małoletniego i sposobu sprawowania opieki nad nim. Jest to środek przejściowy, służący zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dziecka w trakcie toczącego się postępowania rozwodowego lub sporu dotyczącego władzy rodzicielskiej. Tymczasowe prawo do opieki nad dzieckiem udzielane jest przez sąd na określony czas, w zależności od okoliczności danej sprawy. Może być udzielone natychmiastowo jednemu z rodziców, jeśli zachodzą obawy o bezpieczeństwo najmłodszych, a następnie sukcesywnie przedłużane do czasu wydania stosownego orzeczenia.
Jak przeprowadzić rozwód i wyprowadzić się z dziećmi?
Niewątpliwie rozwód należy do jednych z trudniejszych sytuacji, z jakimi przychodzi się zmierzyć. Emocje między rodzicami są jak najbardziej zrozumiałe. Jednak jeśli w małżeństwie pojawiły się dzieci, należy dołożyć wszelkich starań, aby w miarę możliwości ograniczyć ich stres, zapewnić poczucie stabilności i bezpieczeństwa. W tym celu warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika. Adwokat rozwód Wrocław zapewni kompleksowe wsparcie i doradzi najlepsze rozwiązania dostosowane do indywidualnej sytuacji.