fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Apelacja w sprawie o podział majątku

Rolą sądu w postępowaniu o podział majątku wspólnego jest wydanie słusznego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia, które będzie w sposób uczciwy i zgodny z prawem dzielić majątek pomiędzy byłych małżonków.

Niestety nie zawsze udaje się wydać takie rozstrzygnięcie. Jednak od każdego końcowego orzeczenia sądu I instancji każda ze stron może złożyć „odwołanie” zwane fachowo apelacją.

Złożenie apelacji wymaga jednak dochowania określonej procedury. Pierwszym krokiem – zanim jeszcze zajmiemy się przygotowaniem apelacji – jest wystąpienie do sądu, który wydał kwestionowane przez nas orzeczenie z wnioskiem o pisemne uzasadnienie postanowienia.

WAŻNE: na wystąpienie z takim wnioskiem mamy 7 dni kalendarzowych o dnia ogłoszenia postanowienia na ostatniej rozprawie.

Na marginesie należy wskazać, że w postępowaniu o podział majątku sąd nie wydaje wyroku, tylko postanowienie. Dlaczego tak jest? Myślę, że nikogo poza studentami prawa ta kwestia nie zainteresuje, ani się nie przyda, dlatego celowo ją pomijam. Wystarczy zapamiętać, że w sprawie o podział majątku mamy do czynienia z postanowieniem, które ma jednak skutki normalnego wyroku.

Dlaczego składamy wniosek o uzasadnienie postanowienia? Powodów jest kilka. Po pierwsze, tego wymagają przepisy procedury. Po drugie, ogłaszając postanowienie na ostatniej rozprawie przewodniczący składu sędziowskiego ustnie wyjaśnia powody wydania takiego, a nie innego orzeczenia. Takie ustne uzasadnienie nie zawsze bywa precyzyjne, a poza tym często poszczególne kwestie poruszane w nim po prostu ulatują z pamięci. Nie w każdym sądzie jest już sprzęt do nagrywania rozpraw, a tam gdzie jest nie zawsze działa poprawnie.

Tymczasem pisemne uzasadnienie w sposób bardzo precyzyjny wyjaśnia argumentację przyjętą przez sąd, która doprowadziła do wydania zapadłego orzeczenia. Z takim pisemnym uzasadnieniem jest o wiele łatwiej „dyskutować” w apelacji.

Uzasadnienie w formie pisemnej zostanie do nas wysłane zaraz po jego sporządzeniu. Zwykle następuje to w terminie od 3 do 6 tygodni po złożeniu wniosku.

Dzień doręczenie pisemnego uzasadnienia postanowienia jest bardzo istotny, ponieważ od tego dnia biegnie 14 dniowy termin na złożenie apelacji. Chodzi o czternaście dni kalendarzowych, a nie roboczych. Dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie na poczcie przesyłki poleconej zawierającej apelację. Nie trzeba martwić się tym, żeby w 14 dniowym terminie apelacja doszła do sądu.

Jeśli zapomnimy o złożeniu wniosku o uzasadnienie postanowienia, to i tak możemy jeszcze złożyć apelację (w terminie 21 dni od ogłoszenia postanowienia), tyle że bez pisemnego uzasadnienia polemika z sądem będzie na pewno trudniejsza.

Co napisać w apelacji?

Sposobów argumentacji i zarzutów może być naprawdę mnóstwo. Najczęściej wskazuje się, że sąd I instancji wydając postanowienie naruszył określone przepisy prawa (np. stwierdził, że przedmiot który został odziedziczony należał jednak do majątku wspólnego małżonków, mimo że z kodeksu rodzinnego ewidentnie wynika, że takie przedmioty należą do majątku osobistego), źle ocenił przedstawione dowody lub w ogóle ich nie uwzględnił w swoim rozumowaniu (np. całkowicie pominął to, co mówił jeden lub kilku ze świadków lub wadliwie przyjął, że świadek kłamał) albo też nie przeprowadził ważnych dla sprawy dowodów, o które prosiły strony.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku