Kiedy można złożyć pozew o rozwód?

Spis treści
Pozew o rozwód – kiedy go złożyć?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Wiele osób zastanawia się, czy i kiedy złożyć pozew o rozwód? Pozew o rozwód można złożyć w każdym czasie. Terminy składania pozwów o rozwód są różne w zależności od osobistej sytuacji i własnej decyzji. Kiedy można wystąpić do sądu o rozwód? Warunki składania pozwu o rozwód określa art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, by złożyć skuteczny pozew o rozwód, należy wykazać, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Zupełny rozkład pożycia najczęściej wykazuje się zerwaniem więzi uczuciowej, fizycznej oraz więzi gospodarczej.

Czy istnieją różnice w terminach składania pozwów o rozwód w zależności od kraju, czy miejsca?

Chociaż każdy kraj ma swoje własne przepisy prawne dotyczące rozwodów, w wielu krajach istnieje okres separacji, który musi upłynąć, zanim można złożyć pozew o rozwód. Ten okres separacji może się wahać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od kraju. Na przykład w Polsce nie ma obowiązkowego okresu separacji przed złożeniem pozwu o rozwód. Oznacza to, że można złożyć pozew o rozwód od razu po zawarciu małżeństwa, jeśli spełnione są pewne warunki. Natomiast w innych krajach, takich jak Francja, obowiązuje dwuletni okres separacji przed złożeniem pozwu o rozwód. Oznacza to, że małżonkowie muszą żyć oddzielnie przez dwa lata, zanim będą mogli złożyć pozew o rozwód.

Jakie warunku muszą być spełnione, aby złożyć pozew o rozwód?

Musi wystąpić rozkład pożycia małżeńskiego, który ma charakter trwały i zupełny. Jakie są wymagania czasowe przed złożeniem pozwu o rozwód? Dobrze jest wykazać w pozwie o rozwód, że małżonkowie podjęli próbę ratowania małżeństwa, a także mediacje, by próbować rozwiązać małżeństwo polubownie przed złożeniem pozwu do sądu. Istnieją sytuacje, w których nie jest możliwe polubowne działania, czy próba naprawy związku, a jedynym wyjściem jest rozwód z orzeczeniem o winie Wrocław.

Jakie są pierwsze kroki w złożeniu pozwu o rozwód?

Procedura składania wniosku o rozwód jest następująca:

  • Przygotowanie dokumentu, jakim jest pozew o rozwód
  • Wybór Sądu Okręgowego, w którym składa się pozew o rozwód,
  • Wniesienie pozwu do sądu,
  • Rejestracja sprawy o rozwód w sądzie,
  • Odpowiedź na pozew o rozwód,
  • Rozprawa rozwodowa lub kilka rozpraw i dalszy proces prawny rozwodu,
  • Wydanie wyroku rozwodowego,
  • Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego.

 

Jakie są jeszcze rozwiązania, w przypadku małżeństwa, poza rozwodem? Jest to unieważnienie małżeństwa i separacja.

Kiedy można złożyć pozew o separację?

Zgodnie z art. 61 1 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), gdy pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, każdy z nich może zażądać, aby sąd orzekł separację. Przy czym wystarczy, że rozkład jest zupełny, nie musi być trwały, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu. Warto podkreślić, że inaczej niż w przypadku rozwodu, separacji może żądać również małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Orzeczenie separacji nie jest możliwe, jeśli mogłoby to zaszkodzić wspólnym małoletnim dzieciom małżonków lub jeśli z innych powodów byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jak unieważnić małżeństwo?

Unieważnienie małżeństwa to niełatwa sprawa, ale unieważnienie małżeństwa jest możliwe. Jeżeli uważamy swoje małżeństwo kościelne za nieważne, to po przeanalizowaniu przesłanek do stwierdzenia nieważności małżeństwa, powinniśmy zastanowić się nad podstawą prawną, ponieważ każde orzeczenie nieważności małżeństwa musi być oparte na konkretnym tytule prawnym. Warto w tym celu odwiedzić kancelarię prawa kanonicznego lub porozmawiać z adwokatem. Kodeks Prawa Kanonicznego wyróżnia trzy główne grupy przyczyn nieważności/przesłanek do stwierdzenia nieważności małżeństwa:

  • Przeszkody małżeńskie,
  • Wady zgody małżeńskiej,
  • Wady formy kanonicznej.

 

A czy możliwe jest unieważnienie małżeństwa cywilnego? Prawo w Polsce nie wyklucza takiej możliwości.

Warunki składania do sądu wniosku o unieważnienie małżeństwa to: 

  • błąd co do tożsamości drugiej strony
  • brak świadomości,
  • wpływ bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej na wyrażenie woli (tzw. wymuszone małżeństwo)

 

Inne nasze artykuły: 

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ