fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Sposoby podziału majątku – sprzedaż licytacyjna przez komornika

Jednym ze sposobów podziału rzeczy wspólnej – a także podziału majątku wspólnego małżonków – jest sprzedaż rzeczy wspólnej i podział środków pieniężnych uzyskanych z tej sprzedaży na obojga małżonków.

Kiedy Sąd może zarządzić sprzedaż rzeczy wspólnej?

Podstawowym sposobem podziału majątku jest podział fizyczny. W skrócie polega on na tym, że pomiędzy byłymi małżonkami rozdzielane są przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego. Ewentualne różnice w wartości tych przedmiotów wyrównywane są przez zarządzenie dokonania odpowiednich dopłat pieniężnych.

Małżonkowie muszą w toku postępowania o podział majątku wskazać, które z przedmiotów wchodzących w skład ich majątku wspólnego chcieliby otrzymać. Jeśli oboje zgłoszą wniosek o przyznanie im określonego składnika majątku, to samodzielnie – rozważając okoliczności danego przypadku – Sąd rozstrzygnie o tym, komu go przydzielić.

Sąd nie może wbrew woli strony zmusić ją do przejęcia na własność określonego przedmiotu. W przypadku gdy żadne z małżonków nie będzie chciało otrzymać konkretnego przedmiotu, Sąd zarządzi jego sprzedaż.

W jaki sposób dochodzi do sprzedaży składnika majątku wspólnego?

Sprzedaż przedmiotu majątkowego niechcianego przez żadnego z małżonków dokonywana jest przez komornika na licytacji wg. zasad właściwych dla postępowania egzekucyjnego. O tych zasadach musisz wiedzieć tylko tyle, że:

– przed sprzedażą biegły sądowy dokonuje wyceny wartości rynkowej składnika majątkowego, który ma zostać sprzedany (koszty wyceny są pokrywane przez małżonków)

– ruchomości podlegające sprzedaży są wystawiany na licytację za cenę w wysokości trzy czwarte ustalonej przez biegłego ceny rynkowej na pierwszym terminie licytacji, i za połowę swojej wartości a na drugim terminie licytacji

[contact-form-7 id=”1360″ title=”Szybki kontakt_copy”]

– nieruchomości wystawiane są na pierwszą licytację za trzy czwarte ich wartości, natomiast na drugim terminie licytacji komornik zaproponuje ich nabycie za dwie trzecie wartości

– z ceny uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego będzie trzeba pokryć koszty komornika, które w przypadku nieruchomości mogą sięgnąć nawet 15 % jej wartości.

Jak widzisz warunki licytacyjnej sprzedaży są bardzo niekorzystne dla sprzedających. Z tych względów sądy bardzo rzadko zarządzają ten sposób podziału majątku wspólnego dając małżonkom dużo czasu na zastanowienie się i porozumienie.

Na czym może polegać porozumienie małżonków?

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dokonanie sprzedaży tego mieszkania na wolnym rynku przez działających w porozumieniu małżonków i podział uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych. W ramach dobrowolnej sprzedaży można uzyskać o wiele więcej niż poprzez sprzedaż licytacyjną.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂
[fb_button]

[contact-form-7 id=”734″ title=”Szybki kontakt”]

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku