adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Sposoby podziału majątku – sprzedaż licytacyjna przez komornika

komornicza licytacja majątku

Sprzedaż rzeczy wspólnych

Jednym ze sposobów podziału rzeczy wspólnej – a także podziału majątku wspólnego małżonków – jest sprzedaż rzeczy wspólnej i podział środków pieniężnych uzyskanych z tej sprzedaży na obojga małżonków.

Kiedy Sąd może zarządzić sprzedaż rzeczy wspólnej?

Podstawowym sposobem podziału majątku jest podział fizyczny. W skrócie polega on na tym, że pomiędzy byłymi małżonkami rozdzielane są przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego. Ewentualne różnice w wartości tych przedmiotów wyrównywane są przez zarządzenie dokonania odpowiednich dopłat pieniężnych.

Małżonkowie muszą w toku postępowania o podział majątku wskazać, które z przedmiotów wchodzących w skład ich majątku wspólnego chcieliby otrzymać. Jeśli oboje zgłoszą wniosek o przyznanie im określonego składnika majątku, to samodzielnie – rozważając okoliczności danego przypadku – Sąd rozstrzygnie o tym, komu go przydzielić.

Sąd nie może wbrew woli strony zmusić ją do przejęcia na własność określonego przedmiotu. W przypadku gdy żadne z małżonków nie będzie chciało otrzymać konkretnego przedmiotu, Sąd zarządzi jego sprzedaż.

W jaki sposób dochodzi do sprzedaży składnika majątku wspólnego?

Sprzedaż przedmiotu majątkowego niechcianego przez żadnego z małżonków dokonywana jest przez komornika na licytacji wg. zasad właściwych dla postępowania egzekucyjnego. O tych zasadach musisz wiedzieć tylko tyle, że:

– przed sprzedażą biegły sądowy dokonuje wyceny wartości rynkowej składnika majątkowego, który ma zostać sprzedany (koszty wyceny są pokrywane przez małżonków)

– ruchomości podlegające sprzedaży są wystawiany na licytację za cenę w wysokości trzy czwarte ustalonej przez biegłego ceny rynkowej na pierwszym terminie licytacji, i za połowę swojej wartości a na drugim terminie licytacji

– nieruchomości wystawiane są na pierwszą licytację za trzy czwarte ich wartości, natomiast na drugim terminie licytacji komornik zaproponuje ich nabycie za dwie trzecie wartości

– z ceny uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego będzie trzeba pokryć koszty komornika, które w przypadku nieruchomości mogą sięgnąć nawet 15 % jej wartości.

Jak widzisz warunki licytacyjnej sprzedaży są bardzo niekorzystne dla sprzedających. Z tych względów sądy bardzo rzadko zarządzają ten sposób podziału majątku wspólnego dając małżonkom dużo czasu na zastanowienie się i porozumienie.

Na czym może polegać porozumienie małżonków?

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dokonanie sprzedaży tego mieszkania na wolnym rynku przez działających w porozumieniu małżonków i podział uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych. W ramach dobrowolnej sprzedaży można uzyskać o wiele więcej niż poprzez sprzedaż licytacyjną.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂
[fb_button]

[contact-form-7 id=”734″ title=”Szybki kontakt”]

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ