W trakcie sprawy o rozwód można dochodzić orzeczenia eksmisji jednego z małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Jeśli sąd uwzględni takie żądanie, umieści odpowiedni punkt w treści wyroku rozwodowego.
Eksmisja współmałżonka
Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że sąd wyda takie orzeczenie tylko w wyjątkowych przypadkach. Orzeczenie eksmisji rozwiedzionego małżonka jest możliwe tylko w wypadku, gdy ten swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne z nim zamieszkanie.
Przepisy prawa nie precyzują kiedy mamy do czynienia z takim właśnie zachowaniem. Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach wyjaśnił, że chodzi tu o sytuacje :
- nadużywania alkoholu,
- dopuszczania się aktów przemocy stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia drugiego małżonka lub członków rodziny,
- wywoływania awantur.
W większości przypadków stroną pokrzywdzoną jest drugi małżonek. Warto jednak pamiętać, że orzeczenie eksmisji może nastąpić także w wypadku dopuszczania się powyżej wskazanych zachowań w stosunku do dzieci stron, w szczególności małoletnich.
Nakaz eksmisji może dotyczyć w zasadzie każdego mieszkania wspólnie zajmowanego wspólnie przez rozwodzących się małżonków lub takiego, w którym jeden z małżonków nie przebywa tylko przejściowo. Może to być mieszkanie własnościowe, spółdzielcze, komunalne lub wynajmowane od innego podmiotu, niż gmina.
Nie ma jednak możliwości nakazania eksmisji małżonka z mieszkania, które jest jego wyłączną własnością (należy do majątku osobistego) Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy np. mieszkanie zostało odziedziczone przez tego małżonka lub nabyte przed ślubem.
Wyłączona jest także możliwość eksmisji z mieszkania przydziałowego (służbowego, kwaterunkowego, funkcyjnego), które zostało przydzielone małżonkowi, którego dotyczy wniosek o eksmisję.
Przeczytaj także: