fbpx

 • Wrocław
 • Poznań
 • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie

Prawo i zarazem obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest zupełnie niezależny od tego, czy danemu rodzicowi przysługuje władza rodzicielska. Rodzic ma takie samo prawo do kontaktów z dzieckiem w przypadku, kiedy ma pełną lub ograniczoną władzę rodzicielską. Co więcej, prawo to ma taki sam zakres nawet wtedy, kiedy rodzic jest całkowicie tej władzy pozbawiony.

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o władzy rodzicielskiej i o kontaktach w dwóch osobnych punktach. Rozstrzygnięcia te są od siebie w zasadzie niezależne, zatem w pozwie o rozwód bądź też odpowiedzi na taki pozew należy osobno sformułować wniosek dotyczący tej władzy i osobno wniosek dotyczący kontaktów.

Kontakty z dzieckiem to możliwość utrzymywania z nim osobistej styczności. Należy przez to rozumieć możliwość przebywania z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) oraz bezpośrednie porozumiewanie się, a także kontakty pośrednie (tj. utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej).

W wyroku rozwodowym Sąd zazwyczaj reguluje jedynie kwestie dotyczącą możliwości osobistego przebywania z dzieckiem przez tego małżonka, z którym dziecko nie będzie na co dzień mieszkać. Najczęściej jest to ten małżonek, któremu w wyroku ograniczono władzę rodzicielską. Uważa się, że pozostałe formy kontaktów (niebezpośrednie) są dozwolone bez żadnych ograniczeń.

W szczególnych wypadkach Sąd może jednak ograniczyć lub całkowicie wykluczyć te kontakty.

Odnośnie kontaktów z dzieckiem wyrok rozwodowy z reguły określa następujące elementy:

 • Kiedy rodzic może spotykać się dzieckiem w ciągu tygodnia (tzn. w dni pracujące, kiedy dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola). Z reguły wskazane są określone dni w określonych godzinach. Sąd będzie starał się tak ułożyć kontakty, żeby nie kolidowały one z obowiązkiem szkolnym dziecka (z reguły sąd nie zgodzi się na to, żeby w środku tygodnia dziecko do późnych godzin wieczornych przebywało u drugiego rodzica, skoro rano musi iść do szkoły)
 • Kiedy rodzic może spotykać się dzieckiem w weekendy. Z reguły ta kwestia rozstrzygana jest w ten sposób, że tygodniach parzystych dziecko jest z jednym z rodziców, a w tygodniach nieparzystych z drugim. Tutaj też podane są godziny, kiedy kontakty się rozpoczynają (sobota od 9.00 rano do niedzieli 18.00 wieczorem).
 • Jak dziecko spędza Święta Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia. Najczęstsze warianty to każde Święta spędzane są z innym rodzicem bądź pierwszy dzień Świąt z jednym, a drugi z innym.
 • Jak dziecko będzie spędzać wakacje i ferie zimowe. Tutaj z reguły ten czas dzielony jest na połowę pomiędzy rodziców (pierwszy tydzień ferii z matką, a drugi z ojcem).

W wypadku, gdy dobro dziecko tego wymaga sąd może w wyroku rozwodowym ograniczyć kontakty drugiego z rodziców z dzieckiem, w ten sposób, że

 • zakaże jednemu z rodziców spotykania się z dzieckiem lub zabierania je poza miejsce stałego pobytu,
 • zezwoli na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
 • ograniczy kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
 • zakaże porozumiewania się na odległość.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku