adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Wniosek o rozwód

wniosek o rozwód

Często spotykam się z określeniem wniosek o rozwód. Klienci pytają ile kosztuje sporządzenie wniosku o rozwód? Warto wiedzieć, że nie jest to określenie prawidłowe. Pismo rozpoczynające procedurę rozwodową to pozew o rozwód.

To w zasadzie tylko kwestia terminologii, która na dobrą sprawę ma znaczenie jedynie na egzaminach prawniczych lub dla profesjonalnych prawników: adwokatów, radców prawnych czy sędziów.

Dlaczego więc o tym piszę?

Sprawa o rozwód, a szczególnie rozprawy na sali sądowej, to bardzo stresujące wydarzenia. Często rozwodzący się małżonkowie przychodzą „naładowani” emocjami do tego stopnia, że wystarczy przysłowiowa iskra, żeby spowodować wybuch.

Po wtóre praca sędziów w wydziałach rodzinnych nie jest łatwa, dlatego sędziowie orzekający w sprawach o rozwód też – wg mnie – nie należą do najspokojniejszych.

W takiej atmosferze bardzo łatwo o niepotrzebną eskalację na sali rozpraw. Niejednokrotnie byłem świadkiem naprawdę niepotrzebnych, a jednak bardzo emocjonujących dyskusji strony występującej bez pełnomocnika z przewodniczącym składu sędziowskiego, a dotyczących tak nieistotnych spraw jak np. stosowana terminologia.

Wniosek o rozwód a pozew o rozwód

Wystarczy, że sąd mimochodem wtrąci, coś o wniesionym przez stronę pozwie o rozwód, strona przerwie wypowiedź przewodniczącego wyjaśniając, że nie wnosiła żadnego pozwu, tylko wniosek o rozwód. W takiej sytuacji przewodniczący składu upomni stronę, żeby nie przerywała wypowiedzi sądu, strona odpowie że nie przerywa, tylko chciała wyjaśnić … W tym miejscu z reguły przewodniczący składu zareaguje bardziej zdecydowanie upominając stronę o konieczności zachowania porządku na sali rozpraw, nie zabierania głosu bez pytania, a także możliwości wydalenia strony z sali i nałożenia na nią grzywny (zupełnie słusznie).

Z punktu widzenia całej sprawy nic się jeszcze nie wydarzyło, ale strona upomniana przez sędziego ma poczucie (błędne), że sąd też jest przeciwko niej, że nie ma nawet po co się bronić, bo wynik sprawy jest z góry przesądzony. Ze względu na „kłótnie” z przewodniczącym, strona będzie z reguły odczuwała jeszcze większy lęk i stres przed kolejnymi rozprawami, co może jej utrudniać obronę. Cała sprawa rozwodowa staje się jeszcze bardziej stresująca niż być powinna.

Właśnie dlatego piszę o tym, że pismo rozpoczynające sprawę rozwodową to pozew o rozwód, a nie wniosek. Nawet jeśli zatytułujesz swoje pismo „wniosek o rozwód” to sąd i tak będzie je określał pozwem i nie ma potrzeby o tym dyskutować.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ