rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie, czy bez?

Jedną z podstawowych decyzji jaką należy podjąć kierując pozew o rozwód jest kwestia tego, czy sąd będzie miał obowiązek orzekać o tym czy i kto ponosi winę rozpadu małżeństwa. Już w pozwie można złożyć wniosek o to, aby Sąd odstąpił od orzekania o winie.

Przed podobnym dylematem staje także osoba, która została pozwana o rozwód. Należy przypomnieć, że Sąd może zaniechać orzekania o winie tylko na zgodny wniosek obojga małżonków. Jeśli pozew zawiera taki wniosek, to pozwany małżonek w odpowiedzi na pozew może zgodzić się na nie orzekanie o winie.

Jeśli strony zgadzają się co do tego, żeby o winie nie orzekać nie ma potrzeby, aby oboje małżonkowie podpisywali pozew o rozwód zawierający taki wniosek. Bardziej prawidłowe jest wyrażenie zgody na ten sposób zakończenia sprawy w odpowiedzi na pozew.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strony dopiero na rozprawie sądowej wskazały, że wnoszą o nieorzekanie o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie – po co?

Co daje orzeczenie, czy i który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia?

Po pierwsze oznacza to moralne zwycięstwo w sprawie sądowej. Może mieć to znaczenie ambicjonalne, a także ewentualny argument dla rodziny, dzieci czy bliskich przyjaciół rodziny.

Po za tym przesądzenie o winie drugiego z małżonków ma wymiar finansowy. Wyłącznie winny małżonek nie może domagać się alimentów od małżonka nie winnego. Małżonek niewinny może żądać od drugiego małżonka alimentów nie tylko wtedy gdy popadnie w niedostatek, ale także również gdy na skutek rozwodu jego stopa życiowa ulegnie pogorszeniu. Co więcej, niewinny małżonek może otrzymywać takie alimenty dożywotnio.

Kiedy opłaca się żądać rozwodu z orzekaniem o winie?

W zależności od sytuacji korzyści z uzyskania orzeczenia o winie współmałżonka mogą być wymierne lub nie. Należy jednak pamiętać, że z reguły rozwód z orzekaniem o winie jest trudnym (szczególnie dla rozwodzących się stron) i długotrwałym procesem sądowym. Sąd ustala kto ponosi winę za rozpad małżeństwa po przesłuchaniu świadków (z reguły osób bliskich dla stron – rodziny i przyjaciół), co z reguły bywa bolesne co najmniej dla jednej ze stron.

Przeczytaj także: Podział majątku wspólnego po rozwodzie

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Więcej o mnie:
Kim jestem?
Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa rodzinnego i nie mogą zastąpić porady prawnej.

Wiem, że jest dużo osób, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z usług adwokata. Na szczęście jest na to sposób.

We Wrocławiu funkcjonuje wiele punktów, w których profesjonalni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni (to ważne) udzielają darmowych porad prawnych dla osób, które wykażą, że nie są w stanie pozwolić sobie na uzyskanie konsultacji w komercyjnej kancelarii prawnej.

Spis tych punktów możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

Skorzystaj z tej pomocy, masz do tego prawo.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa rodzinnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top