fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?

W pierwszym rzędzie, żeby myśleć o podziale majątku, należy znieść istniejący pomiędzy małżonkami ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W trakcie trwania wspólności nie można dokonywać zarówno podziału, jak i podziału jakichkolwiek przedmiotów wchodzących w skład tego majątku.

Dopiero po zniesieniu wspólności można rozpocząć sprawę o podział majątku lub zawrzeć w tym celu określoną ugodę. Wyjątkiem od tej zasady jest podział majątku dokonywany w wyroku rozwodowym. Jeśli w trakcie sprawy rozwodowej sąd zdecyduje się na dokonanie podziału majątku, zarówno zniesienie wspólności małżeńskiej jak i faktyczny podział majątku następuje w jednym momencie – z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Do zniesienia wspólności majątkowej istniejącej pomiędzy małżonkami można doprowadzić na kilka sposobów. Jest także grupa zdarzeń, które same – bez niczyjej inicjatywy – prowadzą do wygaśnięcia tej wspólności.

Po pierwsze wspólność majątkową małżeńską może znieść sąd na wniosek jednego z małżonków. Szerzej pisałem o tym we wpisie – Ustanowienie rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków. Ważne, żeby pamiętać, że taki wniosek może również – pod pewnymi warunkami – złożyć wierzyciel jednego z małżonków.

Kolejnym sposobem zniesienia wspólności majątkowej jest zawarcia pomiędzy małżonkami odpowiedniej umowy majątkowej (intercyzy). Umowa taka powinna być zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego.

Wspólność majątkowa ustaje także z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego lub orzeczenia separacji.

Ten sam skutek powoduje również ogłoszenie upadłości jednego z małżonków oraz jego ubezwłasnowolnienie (choćby częściowe).

Ustanie majątkowej wspólność małżeńskiej nie jest równoznaczne z obowiązkiem natychmiastowego podziału majątku. Nie ma także żadnego terminu, który ograniczałby możliwość dokonania tego podziału nawet długo po ustaniu wspólności małżeńskiej.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku